Po rocznej przerwie ukazała się kolejna JEDNODNIÓWKA
Po rocznej przerwie ukazała się kolejna JEDNODNIÓWKA
W ramach Dni Lubaczowa w piątek Miejska Biblioteka Publiczna gościła autorów magazynu kulturalnego "Lubaczów". Podczas spotkania zaprezentowano najnowszą „Jednodniówkę” – wydawnictwo, którem z kilkoma przerwami wydawane jest od 1994 roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz Urząd Miejski w Lubaczowie. W ubiegłym roku Jednodniówka się nie ukazała, dlatego aktualny numer jest bardzo obszerny, a materiały obejmują ponad sto stron.
Wydawana jest przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz Urząd Miejski w Lubaczowie. Teksty publikowane są w kilku działach tematycznych: „Kalendarium” (omówienie rocznic historycznych), „Lubaczowski kalejdoskop” (aktualne wydarzenia społeczne i kulturalne), „Portrety” (sylwetki zmarłych, zasłużonych mieszkańców), „W kręgu sacrum” (wydarzenia z życia religijnego), „Spotkania z zabytkami” (przedstawienie wybranych elementów dziedzictwa kulturowego). Jednodniówka, bogata w różnorodne wiadomości oraz liczne ilustracje, ze starannie opracowaną szatą graficzną, cechująca się wysokim poziomem merytorycznym oraz ciekawą, przykuwającą uwagę formą nazywana jest „Małym Rocznikiem Lubaczowskim”.
Podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkali z czytelnikami spotkali się autorzy, którzy opowiedzieli o swojej pracy nad tworzeniem tej publikacji. Jako pierwszy wystąpił Marek Małecki, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. Mówił o historii czasopisma oraz procesie powstawania kolejnych numerów od momentu nawiązania współpracy z autorami, aż po wydruk magazynu. Następnie głos zabrał Janusz Mazur, redaktor naczelny Jednodniówki, który czuwa nad całością magazynu, koordynuje pracę autorów i grafików.
Swoje artykuły z najnowszego i wcześniejszych numerów czasopisma zaprezentowali: Janusz Waldemar Zubrzycki, Maria Magoń, Adam Kubrak i Adam Łazar. Janusz Waldemar Zubrzycki opowiedział o tworzonym przez siebie cyklu tekstów „Lubaczów na łamach prasy”. Maria Magoń scharakteryzowała swoje artykuły jako łączące przeszłość z teraźniejszością. Mówiła o konieczności opisywania bieżących wydarzeń w kontekście historycznym. Kolejną prezentację przeprowadził Adam Kubrak, który opowiedział o bogatej historii lubaczowskiego cmentarza oraz sylwetkach kilku znamienitych Lubaczowian. Na zakończenie Adam Łazar odkrył nieco dział tematyczny „W kręgu sacrum”, w który przypomniał sylwetki wybitnych duchownych katolickich związanych z naszym miastem, jednocześnie opisując życie Kościoła.