„Nad Niemnem” w sercu miasta.
W sobotnie przedpołudnie 9 września lubaczowski Rynek wypełnił się miłośnikami polskiej literatury klasycznej. Okazją do spotkania była dwunasta edycja Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji organizowanej pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.
– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście do uczestników Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda.
Kolejna edycja akcji w Lubaczowie pokazała, że nie brakuje w naszym mieście miłośników wartościowej literatury. Wybrane fragmenty „Nad Niemnem” odczytali parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów i instytucji samorządowych oraz przedstawiciele służ mundurowych, stowarzyszeń, seniorzy i młodzież z drużyn harcerskich, a także członkowie grup teatralnych.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Ponadto celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Organizatorami tegorocznej edycji w naszym mieście byli: Miejska Biblioteka Publiczna, Urząd Miejski, Starostwo Powiatowe, lubaczowska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Miejski Dom Kultury.
„Nad Niemenem” - najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej powstała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.