Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    Uroczystości przed Pomnikiem Niepodległości oraz msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Konkatedrze – tak 1 marca w Lubaczowie uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dodatkowo przy mogiłach  żołnierzy AK, na cmentarzu komunalnym zapalono znicze. Tego dnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się zajęcia edukacyjne, skierowane do młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego. Projekt zrealizowano na podstawie gry decyzyjnej opracowanej i wydanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, a uczniowie obejrzeli ponadto film o Witoldzie Pileckim.

     W oficjalnych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządów, środowisk kombatanckich, uczniowie, zuchy i harcerze oraz mieszkańcy.

     Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

     Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku.

powrót do kategorii
Poprzednia Następna