XIII Pielgrzymka Samorządów Terytorialnych

7 maja w naszym mieście, podczas uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej Lwowskiej, odbyła się trzynasta pielgrzymka przedstawicieli władz samorządowych z województwa podkarpackiego i lubelskiego. W tym roku w obchodach uczestniczyła także delegacja z Ukrainy.

We mszy św. uczestniczyli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka oraz partnerzy reprezentujący Ukrainę - Konsul Generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalna RP w Odessie Katarzyna Sołek, Deputowany Rady Najwyżej Ukrainy Paweł Bakunets. Na uroczystość przybyli także lokalni samorządowcy – Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel i Starosta Lubaczowski Zenon Swatek oraz przedstawiciele rad gminnych, miejskich i powiatowej, leśnicy, a także reprezentanci służb mundurowych.

Uroczystej mszy odpustowej w intencji samorządowców oraz o pokój na Ukrainie przewodniczył Jego Ekscelencja ksiądz biskup Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. W homilii odniósł się do roli samorządów w dbaniu o lokalną społeczność.

W czasie Liturgii, tradycyjnie samorządowcy, na czele z Marszałkiem Władysławem Ortylem, zawierzyli Pani Łaskawej swoje Małe Ojczyzny, a także Ukrainę i ofiary wojny. Podziękowali Jej za wstawiennictwo i nawiązali do trudnego czasu pandemii.

- Królowo Korony Polskiej, w murach lubaczowskiej konkatedry zawierzamy Twej Opiece wszelkie sprawy naszej regionalnej Małej Ojczyzny, naszych wspólnot i rodzin, pokornie prosząc – Panno Łaskawa – o opiekę i matczyną troskę oraz pomoc, abyśmy mogli dla wspólnego dobra realizować wszelkie plany i zamierzenia. (…) Lubaczowska Pani Dobra i Łaskawa, spoglądając dziś na Twój Wizerunek, nasze serca przepełnia bezbrzeżna wdzięczność za to, że dane nam było przetrwać wielki czas próby, jaką była pandemia, i że po raz kolejny możemy dziękować przed Tobą za otrzymane łaski, za zdrowie nasze, naszych rodzin i bliskich, mieszkańców naszych Małych Ojczyzn, za piękne świadectwa ludzkiej empatii, poświęcenia i troski o bliźniego, których w czasie pandemii byliśmy świadkami. (…) Tobie o Matko Łaskawa z ufnością serca oddajemy w opiekę tych, którzy cierpią i giną w tragicznej wojnie, rozpętanej w imię nienawiści. Błagamy o wspomożenie  dla tych, którzy uciekając przed śmiercią zmuszeni są porzucić bliskich i ojczyznę, by ratować życie - mówił Władysław Ortyl.

Po mszy świętej złożono kwiaty na grobie ks. Kardynała Władysława Rubina i uroczyście otwarto Centrum Dziedzictwa Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie.

 

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ FACEBOOK

powrót do kategorii
Poprzednia Następna
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!