Levice to miasto powiatowe na południowym zachodzie Słowacji, nad rzeką Hron. Siedziba powiatu Levice. Położone jest 163 m nad poziomem morza. Miasto liczy około 35 tysięcy mieszkańców, jego powierzchnia wynosi 61 km². Ośrodek turystyczny, przemysłowy.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1156 roku, wtedy Levice występują pod nazwą "Leua", były jedną z wiosek należących do parafii kościoła św. Marcina w Bratce, stanowiąc część Tekov. Levice po raz pierwszy zaatakowane zostały przez Turków w 1544 r. Miasto zostało podpalone, jednak zamek pozostał nietknięty. W latach 1581-1589 osada była siedzibą Dowództwa Dolnych Węgier. Miasto było w posiadaniu Turków przez dwie dekady od 1663 do 1685. Pod administracją osmańską Leva była centrum Sandżaka. Osmańskie panowanie dobiegło końca latem 1685 roku, kiedy austriacka armia cesarska odniosła ważne zwycięstwo w bitwie pod Levicami. Podczas antyhabsburskiej rewolucji w 1709 r. fort został wysadzony w powietrze. Po rozpadzie Austro-Węgier miasto stało się częścią Czechosłowacji. W ramach rozpadu Czechosłowacji na mocy Porozumienia Monachijskiego w czasie II wojny światowej miasto ponownie należało do Węgier od 1938 r. Do 1945 r. Pod koniec II wojny światowej wróciło do odrodzonej Czechosłowacji, 75% ludności węgierskiej miasta została deportowana i zastąpiona przez Słowaków, w związku z czym odsetek Węgrów spadł z 89% do 12%. W 1993 roku stała się częścią dzisiejszej Słowacji.
Podpisanie umowy partnerskiej przez miasto Lubaczów i miasto Levice odbyło się w maju 2018 roku. Dokument podpisali Burmistrzowie Krzysztof Szpyt i Stefan Mišak. Podpisanie odbyło się synagodze znajdującej się na terenie Levic. W wydarzeniu tym uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele lokalnych władz oraz zagraniczne delegacje.
Reghin - Rumunia
Reghin to miejscowość położona w Rumunii nad Maruszą, w okręgu Mureş. Liczy około 36 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone w XIV w. przez osadników niemieckich. Z ciekawych zabytków miasta należy wymienić kościół luterański z 1321 roku. W mieście działają również dwa muzea etnograficzne i zoologiczne. To drugie szczyci się bogata kolekcją wypchanych egzemplarzy karpackiej fauny, w tym około tysiąca ptaków. W Reghin kultywuje się tradycje wyborów instrumentów muzycznych.
Umowę o współpracy między miastami Lubaczów i Reghin podpisały burmistrz Maria Magoń i burmistrz Maria Precup. Uroczystość miała miejsce podczas wizyty delegacji Reghin w Lubaczowie w dniach 27 - 29 czerwca 2014 r. Okazją do zaproszenia była okrągła rocznica 800 lat naszego miasta.
Sobrance - Słowacja
Sobrance to miasto powiatowe we wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim, w regionie Zemplín. Partnerskie miasto Lubaczowa od 2009 roku. Sobrance leżą na wysokości 122 m n.p.m., w północno-wschodnim zakątku Niziny Wschodniosłowackiej, u południowych podnóży pasma Wyhorlatu.
Osadnictwo w okolicach Sobranec datuje się od młodszej epoki kamiennej. Pierwsze wzmianki o mieście, wówczas pod węgierską nazwą Vasaros Tyba, pochodzą z 1344. Prawa miejskie nadano Sobrancom w 1351. W czasach Królestwa Węgier leżało w komitacie Ung. W 1878 mieszkało tu 527 osób, przeważnie rolników i rzemieślników. W 1910 na 1216 mieszkańców było 577 Słowaków i 538 Węgrów. Po I wojnie światowej przyłączone do Czechosłowacji, w latach 1939-1945 powróciło do Węgier. W 1960 miasto awansowało do rangi siedziby władz powiatu.
Sobrance są ośrodkiem winiarstwa. W mieście istnieje muzeum gitar Jana Ferku (Gitarové múzeum Jána Ferku) ze zbiorem ponad 200 gitar. W okolicy znajduje się kilka drewnianych cerkiewek i kościółków (Ruska Bystra, Inovce).
Burmistrz Jerzy Zając i burmistrz Pavol Džurina podpisali umowę o współpracy między miastami Lubaczów i Sobrance. Uroczystość miała miejsce podczas wizyty delegacji Lubaczowa w Sobrance w dniach 24 - 27 września 2009 r. Okazją do zaproszenia była okrągła rocznica 600 lat miasta „Dni Miasta Sobrance” oraz odbywający się co roku „Sobanski Jarmok”.
Érd - Węgry
Érd (czyt. Ird) to miasto położone u granic Budapesztu, liczące ok. 56 tys. mieszkańców. Na jego terenie znajdują się termalne źródła siarczanowe. Ciekawostkami turystycznymi są: turecki minaret oraz rzymski brukowany trakt. W Érd mieści się Muzeum Geograficzne Węgier. W mieście jest bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna oraz gastronomiczna.
Choć współpraca pomiędzy Lubaczowem i Érd trwała od 2000 roku, to umowa partnerska miast została podpisana dopiero 30 maja 2003 roku. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej aktu podpisania dokonali burmistrz Janusz Waldemar Zubrzycki i burmistrz dr Bela Döcsakovszky.
Kontakty między miastami Lubaczów i Érd zostały nawiązane dzięki Niezależnemu Forum Prywatnego Biznesu.
Jaworów - Ukraina
Jaworów to miasto powiatowe w obwodzie lwowskim, które liczy ok. 16. tys. mieszkańców. Jest stolicą dużego powiatu przylegającego do Ziemi Lubaczowskiej. Jaworów to główne miasto Rejonu Jaworowskiego w Obwodzie Lwowskim, położone malowniczo nad stawami zasilanymi przez rzekę Szkło, na wschodnim skraju Garbu Jaworowskiego, należącego do Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Nazwa miasta pochodzi od lasu jaworowego, który rósł niegdyś na miejscu stawów.
Umowa o kierunkach międzyregionalnej współpracy pomiędzy Miastem Lubaczów a Miastem Jaworów została podpisana w Lubaczowie podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w dniu 8 lutego 1997 roku. Umowę w imieniu naszego miasta podpisał burmistrz Jerzy Zając, zaś w imieniu Jaworowa - mer Wasyl Baczało. Przedmiotem umowy jest współpraca w dziedzinie kultury, oświaty i sportu, ochrony środowiska, zdrowia i innych dziedzin. Kontakty pomiędzy Lubaczowem i Jaworowem ożywiły się w ostatnich latach. Delegacje miast spotykają się w ramach świąt narodowych i wydarzeń okolicznościowych.
Tostedt było pierwszym miastem partnerskim Lubaczowa. Jest położone w powiecie Harburg w Dolnej Saksonii, liczy około 14 tys. mieszkańców, a siedziba jego władz tzw. gminy zbiorczej (Samtgemeinde) obejmuje 9 okolicznych gmin. Miasto ma ponad 900-letnią historię. Tostedt poza funkcją centrum mikroregionu jest też sypialnią Hamburga - ponad 4 tys. osób dojeżdża codziennie do pracy w metropolii. Miasto tonie w zieleni, okolica sprzyja pieszym i rowerowym wędrówkom.
Umowa o partnerstwie z Tostedt została podpisana 17 września 1993 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Lubaczowie. Jej treść ustalono w maju w 1993 r. podczas pobytu delegacji niemieckiej w Lubaczowie. Wydarzenia te były poprzedzone wizytą w Tostedt w dniu 5 października 1992 roku przedstawicieli władz Lubaczowa na zaproszenie nowo wybranego burmistrza tego miasta - Klausa-Dietera Feindta. W tych też dniach podpisano w siedzibie krajowego parlamentu w Hanowerze deklarację o partnerstwie w obecności prezydenta Dolnej Saksonii dr Milde, wicekonsula RP w Hamburgu oraz przedstawicieli parlamentu Dolnej Saksonii, władz powiatu i okolicznych gmin.