Lubaczów położony jest na krańcach województwa podkarpackiego, zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą. Miasto liczy 13 tys. mieszkańców, zajmuje obszar 26 km2 i stanowi centrum życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego regionu.
Lubaczów jest samodzielną gminą miejską, a równocześnie siedzibą władz gminy wiejskiej i powiatu lubaczowskiego.
Miasto leży na ważnych szlakach komunikacyjnych regionu:
Przez nasze miasto przebiega linia kolejowa 101 Munina - Hrebenne, która prowadzi do granicznej stacji przeładunkowej w Werchracie.
Miasto otoczone jest ze strony północnej, wschodniej i południowej sołectwami gminy Lubaczów. Na wąskim odcinku od strony północnej graniczy z gminą Cieszanów, a od strony zachodniej z gminą Oleszyce. Gmina Miejska Lubaczów z siedmioma gminami: Cieszanów, Horyniec, Lubaczów, Narol, Oleszyce, Stary Dzików i Wielkie Oczy tworzy powiat lubaczowski, który obejmuje obszar 1309 km i na którym mieszka 59 tys mieszkańców.
Przygraniczne położenie, czyste środowisko naturalne, sąsiedztwo uzdrowisk w Horyńcu Zdroju, centralne położenie miasta w powiecie lubaczowskim, sąsiedztwo linii kolejowej w kierunku Lwów (szeroki tor) dający możliwość wymiany handlowej ze wschodem, głównie z Ukrainą, duży zasób siły roboczej chętnej do przekwalifikowania się, regularny wzrost poziomu wykształcenia i kwalifikacji ludności, wysoki poziom kultury mieszkańców, warunki do rozwoju bazy hotelowej (miejsce wypadowe do wędrówek pieszych i rowerowych), znaczne zasoby ludności w wieku produkcyjnym rozwinięcie samozatrudnienia mieszkańców tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój budownictwa jednorodzinnego (powstały nowe osiedla Mazury, Przemysłowa i Niemirowska), niewykorzystany w pełni potencjał ludzki, wolne obiekty produkcyjne gotowe do przyjęcia inwestorów, sprawne zarządzanie przez władze, wyznaczenie terenów pod budowę i przeznaczonych na produkcję (podstrefa Lubaczów SSE Euro-Park Mielec). Możliwość wykorzystania sąsiedztwa Ukrainy dla rozwoju handlu i współpracy gospodarczej z rynkiem wschodnim - to wszystko sprawia, ze Lubaczów jest otwarty dla inwestorów.
Lubaczów to prężnie działający ośrodek kultury. Na początku czerwca odbywają się "Dni Lubaczowa". Zostały ustanowione w 1994 roku na pamiątkę najważniejszego wydarzenia w historii miasta - wizyty Papieża Jana Pawła II. Są okazją do zabawy i spotkań mieszkańców Lubaczowa i miast partnerskich z Reghin (Rumunia), Erd (Węgry), Tostedt (Niemcy), Sobrance (Słowacja) i Jaworowa (Ukraina). Podczas "Dni Lubaczowa" koncertowały zespoły: "Perfekt", "Virgin" i "Doda", "Łzy", "IRA", "Blue Caffe", "Feel", "Dżem", "Video". Miejski Dom Kultury w Lubaczowie, jest organizatorem wielu ciekawych imprez: „Ogólnopolskiego Festiwalu Słowa”, festiwali; „Roztocze”, "Autumn Jazz Day" i „Rock Blues Festiwal”. Koncerty i festiwale poprzez udział tysięcy uczestników są wspaniałą formą zabawy i prezentacji Lubaczowa., tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miasta, służą integracji mieszkańców i są atrakcją turystyczną. Przy MDK działają wielokrotnie nagradzane w Polsce i poza granicami: Teatr Światła - „Magapar', Młodzieżowy Chór „Canzone”, Amatorski Teatr „Arka Lwowska” i Teatr Małych Form. Koncerty i festiwale poprzez udział tysięcy uczestników są wspaniałą formą zabawy i prezentacji Lubaczowa, tworzą niepowtarzalną atmosferę tego miasta, służą integracji mieszkańców i są atrakcją turystyczną.
Lubaczów to miasto dostępne dla każdego kto chciałby tu mieszkać i pracować, miasto czyste, bezpieczne, promujące kulturę, zdrowie i oświatę, miasto nowoczesne z uporządkowaną infrastruktura techniczną, rozwijającą się gospodarką, z wysokimi walorami kulturowymi, mieszkańcami dumnymi ze swej przynależności do dziedzictwa Kresów.
Zapraszamy do odwiedzania Naszego Miasta i jego bogatej w atrakcje turystyczne i zabytki okolicy. Lubaczów i okolice to wspaniałe miejsce do wędrówek pieszych i rowerowych, spędzania urlopu w miejscach, gdzie pogranicze kultur jest wciąż żywe, w ciszy i spokoju...