233 lata temu uchwalono Konstytucję 3 Maja – obchody rocznicowe w Lubaczowie

W piątek, 3 maja, w naszym mieście odbyły się obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Bezpośrednio po oficjalnych uroczystościach przed Pomnikiem Niepodległości, odprawione zostało w Konkatedrze uroczyste nabożeństwo w intencji Ojczyzny. Po południu na rynku miała miejsce kolejna Majówka z Miesięcznikiem „TERAZ”, zorganizowana przez lubaczowski Klub Inteligencji Katolickiej.

W piątkowe przedpołudnie, jak co roku, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, lubaczowskich szkół i instytucji, organizacji społecznych, a także strzelcy, harcerze i zuchy oraz mieszkańcy miasta złożyli wiązanki kwiatów oraz wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Tam również odbyło się uroczyste przyrzeczenie Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia oraz przyjęcie nowych członków  w szeregi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Oprawę muzyczną zapewnił chór dziecięco-młodzieżowy "Canzonetta" z Miejskiego Domu Kultury pod dyrekcją Andrzeja Kindrata. Bezpośrednio po uroczystościach przed pomnikiem zebrani udali się do Konkatedry, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.

Po południu na rynku miejskim rozpoczęła się druga odsłona Majowego Święta, czyli Majówka z Miesięcznikiem „TERAZ”. Na scenie plenerowej prezentowały się zespoły i soliści z Miejskiego Domu Kultury, a dla najmłodszych zorganizowano biegi uliczne o Puchar prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej, redaktora naczelnego miesięcznika „Teraz” i Burmistrza Miasta Lubaczowa. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla dzieci. W czasie Majówki trwała sprzedaż kolejnego numeru miesięcznika Teraz oraz sprzedaż okazjonalnego kołacza.

Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni była pierwszym w Europie i drugim na świecie dokumentem regulującym organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki.

Obchody rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r., zależnie od okresu historycznego, były zakazane i przemilczane przez władze lub oficjalne i uroczyste. Z reguły towarzyszyły im manifestacje ludności gromadzącej się na ulicach, placach i w świątyniach.

Próby publicznych obchodów podejmowano podczas rozbiorów, jednak szczególnie w zaborze rosyjskim, spotykało się to z represjami. W latach walki o niepodległość polska pamięć o Konstytucji przetrwała, a masowe demonstracje w 100. i 125. rocznicę jej uchwalenia przypominały o utraconej państwowości.

Po odzyskaniu niepodległości uroczyste obchody organizowały władze państwowe i samorządowe. Brali w nich udział m.in. wojskowi, duchowni i członkowie stowarzyszeń. Tuż przed wybuchem II wojny światowej trzeciomajowe obchody były z kolei okazją do zamanifestowania ofiarności społeczeństwa na rzecz siły zbrojnej państwa. Po wojnie nowe władze stopniowo marginalizowały Święto i wkrótce zostało ono oficjalnie zniesione. Wróciło do kalendarza oficjalnych rocznic dopiero po 1989 roku, a rok później Sejm ustanowił w dniu 3 maja Święto Narodowe.

Postanowienia Konstytucji 3 Maja 1791 r. i okoliczności jej uchwalenia różnie bywały oceniane przez historyków i publicystów. Niezależnie od tego, Święto 3 Maja przetrwało w pamięci zbiorowej Polaków, łącząc nas szczególnie w momentach przełomowych. Sama Konstytucja z aktu prawnego stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy, czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących. Wielokrotnie powracały słowa z końca XVIII w.: "Nasze wolności są zagwarantowane; jesteśmy wolnym i niepodległym narodem; zrzuciliśmy więzy niewoli i złych rządów".

K A L E N D A R I U M

1791 - uchwalenie przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja
1792 - obchody pierwszej rocznicy, ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie jako wyraz dziękczynienia za uchwalenie Ustawy Rządowej
1891 - obchody stulecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja w trzech zaborach i w ośrodkach emigracyjnych