Poznaliśmy tegorocznych Mistrzów Ortografii Ziemi Lubaczowskiej

Już po raz trzynasty Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym wraz z Miejską Biblioteką Publiczną przeprowadzili konkurs o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023”. Rywalizacja odbyła się pod honorowymi patronatami Starosty Zenona Swatka oraz Burmistrza Krzysztofa Szpyta.

Rywalizacja odbyła się w czwartek 26 października, a uczestnicy podzieleni zostali na trzy kategorie wiekowe: do 25 roku życia, osoby w wieku 26-49 lat i osoby w wieku 50 lat i więcej. Do ortograficznych zmagań przystąpiło 27 osób.

Zgodnie z zapisami Regulaminu, celem konkursu było nie tylko sprawdzenie umiejętności ortograficznych oraz gramatycznych uczestników, ale także promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych oraz rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

Po sprawdzeniu prac, ogłoszono zwycięzców testu. Mistrzem Ortografii Ziemi Lubaczowskiej w kategorii do 25 lat została Martyna Kostek, a Wicemistrzem został Radosław Bułas. W kategorii wiekowej 26-49 lat tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023 otrzymał Kamil Bułas, zaś Wicemistrzem w tej kategorii została Elżbieta Snopkowska. W trzecie kategorii wiekowej, 50 lat i więcej, Mistrzem Ortografii Ziemi Lubaczowskiej został Zygmunt Gmyrek, a tytuł Wicemistrza zdobyła Jadwiga Łachowska.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: Natalia Kopytko, (przewodnicząca jury) oraz Barbara Bednarczyk, Ewa Żuk oraz Katarzyna Pelc-Antonik.

Mistrzowie Ortografii otrzymali nagrody finansowe w kwocie 500 zł, ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym, a każdy z laureatów konkursu otrzymał również nagrody rzeczowe, pamiątkowe dyplomy i książki, ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną.