Jakub Małecki z Korowodem w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Ostatnim punktem zamykającym cykl spotkań w MBP, w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek było spotkanie z Jakubem Małeckim – prozaikiem, tłumaczem oraz laureatem wielu prestiżowych nagród. Podczas spotkania z czytelnikami 14 maja wiele mówiono o ostatniej powieści autora, której premiera przypadła właśnie w tym dniu. Korowód, bo taki nosi tytuł ta pozycja, to bardzo osobista, może nawet autobiograficzna podróż, w którą autor zabiera czytelników.

W czasie wtorkowego spotkania Małecki sporo czasu poświęcił swojej młodzieńczej pasji do książek, bibliotek i pracujących tam bibliotekarzy. W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki w Lubaczowie, a zorganizowanie wieczoru z pisarzem było możliwe dzięki środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa  Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Jakub Małecki pisze powieści bardzo osobiste, gdzie bohaterami są ludzie, którzy w życiu mają trudniej, np. żyją z jakąś dysfunkcją, zmagają się z przeciwnościami, nałogami czy wewnętrznymi demonami. Jak sam podkreśla, do tych osób jest mu bliżej psychicznie i mentalnie, niż do ludzi sukcesu. Autor opowiedział, że na początku swojej pracy pisarskiej, w domu opieki społecznej jako wolontariusz opiekował się małżeństwem z porażeniem mózgowym. Małecki zgrabnie łączy elementy realizmu z niespodziewanymi zwrotami akcji, tworząc narracje, które poruszają i angażują czytelnika do samego końca.

Jakub Małecki (ur. 1982 w Kole) – pisarz, autor trzynastu książek, w tym m.in. Dygot, Rdza, Horyzont czy Święto ognia, która doczekała się w 2023 roku ekranizacji za sprawą wytwórni Opus Film. Najnowsza książka Korowód, ukazała się w sprzedaży 15 maja br.

Jest laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, był również nominowany m.in. do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody Europese Literaturprijs, nagrody im. Stanisława Barańczaka i nagrody Yasnaya Polyana przyznawanej przez Muzeum Lwa Tołstoja. Powieść Małeckiego Horyzont została uznana Książką Roku 2019 przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI, natomiast Święto ognia uznana została Książką roku w plebiscycie Lubimy czytać.

Jego powieści ukazały się w przekładzie na języki: niemiecki, rosyjski, niderlandzki, fiński, słoweński, macedoński i azerbejdżański. Fragment Historii podniebnych znalazł się w nowym podręczniku do języka polskiego dla szkół średnich. Publikował w „Przekroju“, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku ZNAK”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. W roku 2017 został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

W 2023 roku ukazała się ekranizacja książkowego bestsellera Święto ognia w reżyserii Kingi Dębskiej, którą wyprodukowała wytwórnia Opus Film (Ida, Zimna wojna). Wielkim uznaniem widzów cieszy się film „Święto ognia”, do którego scenariusz napisała i była jego reżyserką Kinga Dębska. Film nagrodzono trzema nagrodami podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Statuetki przyznano za profesjonalny debiut aktorski dla Pauliny Pytlak (Nastka) oraz za najlepszą drugoplanową rolę żeńską dla Kingi Preis (Józefina), natomiast Złoty Kangur - nagrodę dla Filmu w Konkursie Głównym 48. FPFF została wręczona reżyserce Kindze Dębskiej.

obszerna relacja i galeria ze spotkania na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej