Jubileusze podpisania umów partnerskich z Tostedt oraz Érd

      W sobotę, 11 listopada świętowano podwójny jubileusz oficjalnej współpracy partnerskiej pomiędzy miastem Lubaczów, a miastami Tostedt w Niemczech oraz Érd na Węgrzech. Oprócz delegacji z tych miast na uroczystości jubileuszowe oraz obchody Narodowego Święta Niepodległości zaproszono delegacje pozostałych miast partnerskich Lubaczowa, czyli Reghin w Rumuni, Jaworowa na Ukrainie oraz dwóch partnerów: Sobrance i Levice na Słowacji.

      W obecnym roku obchodzimy dwie okrągłe rocznice, związane z naszym partnerstwem z miastami z zagranicy. 30 lat temu, w 1993 roku zawarliśmy pierwszą umowę o partnerstwie z miastem Tostedt, położonym w Dolnej Saksonii w Niemczech, a w 2003 roku kolejnym partnerem Lubaczowa został węgierski Érd. Przez te lata współpraca przyniosła naszemu miastu i jego mieszkańcom  wiele wymiernych korzyści.

      Na uroczystości niepodległościowe oraz obchody jubileuszowe do Lubaczowa przybyli: Klaus-Dieter Feindt oraz Gerhard Netzel, reprezentujący miasto Tostedt; burmistrz László Csőzik i jego zastępca, Gabor Szűcs wraz z delegacją z Érd; Maria Demeter, radna miasta Reghin wraz z delegacją samorządowców; Ihor Hrabowski, burmistrz Jaworowa wraz z delegacją; burmistrz Jan Sklar i Peter Čurpakovič z Sobranców wraz z delegacją oraz vice burmistrz Peter Benček wraz ze współpracownikami z miasta Levice.
Tego dnia nie mogło zabraknąć burmistrzów Miasta Lubaczowa, którzy sygnowali na przestrzeni lat porozumienia i kontynuowali później współpracę międzynarodową. Przybyli Wiesław Bek, Maria Magoń, Janusz Waldemar Zubrzycki i Krzysztof Spyt.

      Podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury wspomniano ważniejsze momenty wieloletniej współpracy Lubaczowa z Tostedt oraz Érd. Specjalnie na tę okazję przygotowano także prezentację multimedialną obfitującą w zdjęcia i przypominającą jak to wszystko się zaczęło. Na scenie wręczono gościom nie tylko okolicznościowe statuetki, ale i pamiątkowe jubileuszowe medale.

      Przypomniano również, jak wiele cennych gestów ze strony Tostedt oraz Érd otrzymał Lubaczów. Właśnie z Niemiec przyjeżdżały do nas dary, w tym m.in. sprzęt dla lubaczowskiego szpitala, instrumenty dla szkoły muzycznej, bus dla Urzędu Miejskiego, prezenty dla szkół czy darowizny pieniężne na niezbędne cele. Dzięki staraniom przyjaciół z Tostedt uzyskaliśmy w 1997 roku dofinansowanie do budowy miejskiej oczyszczalni ścieków. Dzięki działalności Towarzystwa Polsko-Niemieckiego do dziś realizowane są wspólne działania, jak chociażby na poziomie szkół z naszych miast. Dziś już trudno wymienić wszystkie te wspaniałe gesty, a było ich naprawdę wiele.

      Nie mniej owocna była współpraca w ciągu tych dwudziestu lat z przyjaciółmi z węgierskiego Érd. Odbywały się obustronne wizyty w ramach świąt narodowych, dni miast, bądź w ramach międzynarodowych konferencji organizowanych w Érd i w Lubaczowie. Były wizyty przedsiębiorców, samorządowców, Towarzystwa Polsko-Węgierskiego z Lubaczowa, odwiedziny delegacji urzędników miejskich. Dwukrotnie wystawialiśmy stoiska promocyjne na targach w Érd. Spotykaliśmy się też w partnerskich miastach w Reghin w Rumunii, w Tostedt w Niemczech czy w Levicach na Słowacji. W Lubaczowie koncertowały muzyczne zespoły węgierskie, a nasze dawały koncerty na Węgrzech. Odbyły się wystawy naszych artystów w Érd i erdeńskich artystów w Lubaczowie. Wzorem Tostedt trwała partnerska wymiana pomiędzy naszymi szkołami. Młodzież z obu miast, wraz z rówieśnikami z Niemiec, Rumunii i Słowacji brała udział w międzynarodowych projektach w różnych miastach partnerskich.
       Warto jeszcze wspomnieć, że Pan dr Istvan Kovacs, dyplomata, tłumacz, pisarz i wykładowca akademicki stał się częstym gościem w naszym mieście. Kilkukrotnie gościł u nas w ramach promocji swoich książek, w których opisywał wspólne losy Polaków i Węgrów, że szczególnym naciskiem na dzieje zrywów narodowych, losów naszych bohaterów, wspólnych dokonań patriotycznych. O tym wszystkim wspominali obecni i byli burmistrzowie, a także sygnatariusze podpisywanych przed laty dwustronnych porozumień. 

      Na zakończeniu części oficjalnej odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu zespołów dziecięcych i młodzieżowych z Miejskiego Domu Kultury.

Galeria zdjęć

jub_miast_partner_01 jub_miast_partner_02 jub_miast_partner_03 jub_miast_partner_04 jub_miast_partner_05 jub_miast_partner_06 jub_miast_partner_07 jub_miast_partner_08 jub_miast_partner_09 jub_miast_partner_10 jub_miast_partner_11 jub_miast_partner_12 jub_miast_partner_13 jub_miast_partner_14 jub_miast_partner_15 jub_miast_partner_16 jub_miast_partner_17 jub_miast_partner_18 jub_miast_partner_19 jub_miast_partner_20 jub_miast_partner_21 jub_miast_partner_22 jub_miast_partner_23 jub_miast_partner_24 jub_miast_partner_25 jub_miast_partner_26 jub_miast_partner_27 jub_miast_partner_28 jub_miast_partner_29 jub_miast_partner_30 jub_miast_partner_31 jub_miast_partner_32 jub_miast_partner_33 jub_miast_partner_34 jub_miast_partner_35 jub_miast_partner_36 jub_miast_partner_37 jub_miast_partner_38 jub_miast_partner_39 jub_miast_partner_40 jub_miast_partner_41 jub_miast_partner_42 jub_miast_partner_43 jub_miast_partner_44 jub_miast_partner_45 jub_miast_partner_46 jub_miast_partner_47 jub_miast_partner_48 jub_miast_partner_49 jub_miast_partner_50 jub_miast_partner_51 jub_miast_partner_52 jub_miast_partner_53 jub_miast_partner_54 jub_miast_partner_55 jub_miast_partner_56 jub_miast_partner_57 jub_miast_partner_58
powrót do kategorii
Poprzednia Następna
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!