Koncert w ramach XX Międzynarodowego Forum Pianistycznego w Miejskim Domu Kultury
W ramach XX Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” ponownie gościliśmy utalentowanych młodych pianistów, którzy wystąpili wspólnie z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej pod kierunkiem Jana Lewaka i pod batutą Bogdana Olędzkiego. Sześcioro młodych artystów w różnym wieku z Polski, Ukrainy i Austrii zaprezentowało swoje umiejętności wykonując koncerty fortepianowe wielkich mistrzów.
W wieczornym koncercie 5 lutego w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury wystąpił Jurii Suppan z Austrii w II koncercie fortepianowym f-moll op.21 cz. I Fryderyka Chopina. Szkołę muzyczną w Tarnopolu na Ukrainie reprezentowała Solomija Yordan wykonując koncert fortepianowy C-dur op.15 cz. I Ludwika van Beethovena. Polskę reprezentowała czwórka młodych i nagradzanych już pianistów. W koncercie a–moll na fortepian i orkiestrę smyczkową cz. I Felixa Mendelssohna-Bartoldy’ego wystąpił Olgierd Grishchenko (Bydgoszcz). Utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonali: Leon Wołk-Popielski (Kraków) XX koncert fortepianowy d-moll (KV 466) oraz Maciej Ścierski (Tychy) koncert fortepianowy A-dur cz. I (KV 414). Najmłodszy z uczestników, Gustaw Mazur (Poznań) wykonał koncert fortepianowy D-dur cz. I Józefa Haydna.
Organizatorami koncertu w Lubaczowie byli: Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury, Miejski Dom Kultury oraz Miasto Lubaczów.
---------------------------------------------------
Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” (MFP) to jeden z największych projektów edukacyjno-społecznych w Euroregionie Karpat. Na przełomie stycznia i lutego Sanok staje się Zimową Stolicą Pianistyki goszcząc każdorazowo do kilkuset uczestników z kilkunastu krajów Europy. Podczas wydarzenia przyznawana jest nagroda główna Złoty Parnas, która dodatkowo gwarantuje laureatom zaproszenie na kolejne Forum i opieka impresaryjna. Dodatkowo w konkursie można zdobyć stypendia muzyczne, zaproszenia na koncerty i recitale renomowanych festiwali oraz wartościowe nagrody rzeczowe.
Podczas bieszczadzkiego wydarzenia realizowane są różne działania: warsztaty, kursy muzyczne, seminaria i różnego rodzaju spotkania twórcze „mistrz-uczeń” oraz oczywiście koncerty. W tym roku fani muzyki klasycznej mogli wziąć udział w koncertach nie tylko w Sanoku, ale również w Strzyżowie, Nisku, Warszawie i oczywiście w Lubaczowie, gdzie od kilku lat koncert Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej i solistów cieszy się ogromną popularnością.