30 lat Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie
W niedzielę w Muzeum Kresów miał miejsce wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023. Podczas uroczystego spotkania wręczono nagrody laureatom konkursu, który po raz pierwszy odbył się w naszym mieście w 1993 roku. Tegoroczne triennale poświęcone było dr Bożenie Kowalskiej (1933-2020).
Lubaczowskie Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to miejsce, gdzie artyści mogą zaprezentować swoje umiejętności, tworząc prace, które wyrażają ich wizje i emocje. To wyjątkowe święto rysunku odbywa się w naszym mieście już od 30 lat. Jury postanowiło przyznać Grand Prix pracom Dominika Woźniaka za niebanalną wyobraźnię, sugestywną formę i wyjątkowe umiejętności warsztatowe, za dystans do tradycyjnych konwencji piękna. W pracach artystów nagrodzonych doceniono indywidualny idiom w niebanalnej formie z użyciem wyrafinowanych środków wyrazu.
Oto Laureaci tegorocznego XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023:
Dominik Woźniak – nagroda Grand Prix w wysokości 15 000 złotych, ufundowanej przez prof. Piotr Glińskiego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
Keiji Matsumoto - I nagroda w kwocie 8000 złotych, ufundowana przez Władysława Ortyla - Marszałka Województwa Podkarpackiego,
Emilia Pitucha - II nagroda w kwocie 6000 złotych, ufundowana przez Krzysztofa Szpyta - Burmistrza Miasta,
Marta Kawiorska - III nagroda w kwocie 4000 złotych ufundowana przez Pawła Kapla – Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.
Wyróżnienia w wysokości 2500 złotych, ufundowane przez MKiDN otrzymali: Anna Ciszek, Sławomir Ćwiek, Mateusz Domeradzki, Jarosław Grulkowski oraz Joanna Janowska-Augustyn.
Lubaczowskie Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to ogólnopolski konkurs rysunku współczesnego, który od pierwszej edycji, w 1993 r., przyciąga wielu artystów profesjonalnych z całej Polski, zarówno tych o uznanym dorobku, jak i tych, którzy rozpoczynają swoją artystyczną karierę. W ramach każdej edycji organizowana jest wystawa pokonkursowa, której towarzyszy katalog.
Katalog przygotowany w całości w języku polskim i angielskim, prezentuje 112 prac 57 artystów, które jury, w składzie: prof. Dariusz Kaca (przewodniczący), Iwona Dorota Bigos, dr Anna Hlebowicz, Mariusz Jończy, dr Marek Głowacki oraz Janusz Szpyt, obradujące w dniach 3–5 lipca 2023 r., wytypowało do wystawy pokonkursowej spośród 487 prac 180 artystów. W jubileuszowym wydawnictwie, związanym z 30-leciem Triennale, znalazły się także artykuły Piotra Zubowskiego („Recepta na skuces”), prof. Apoloniusza Węgłowskiego („Pamięci Bożeny Kowalskiej”), prof. Dariusza Kacy („Z perspektywy jurora”) oraz Weroniki Zasady-Stańskiej („Twórczy dwuwymiar – od wyobraźni i z powrotem”).
Wystawa pokonkursowa została poświęcona pamięci zmarłej przed trzema laty dr Bożeny Kowalskiej – wybitnej historyk, krytyk i teoretyk sztuki, która w latach 1996–2005 była przewodniczącą komisji konkursowych Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie, czym niezwykle istotnie przyczyniła się do rozpoznawalności i renomy konkursu wśród artystów profesjonalnych z całej Polski.