Historia Straży Pożarnych na terenie powiatu lubaczowskiego

W poniedziałek (20 czerwca) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie „Historia Straży Pożarnych na terenie powiatu lubaczowskiego”.

Zanim prelegenci przystąpili do wygłoszenia swoich referatów dyrektor MBP - Katarzyna Pelc-Antonik wymieniła publikacje dotyczące Straży Pożarnej znajdujące się w zbiorach biblioteki. Następnie historię powstania straży na terenie powiatu lubaczowskiego przybliżył Edward Dziaduła. Wymienił najważniejsze dokumenty regulujące funkcjonowanie jednostki w okresie galicyjskim oraz w II RP. Mówił także o etosie strażaka, jego zadaniach, istocie służby, wyposażeniu.

Kolejna prezentacja poświęcona była zagadnieniom dotyczącym współczesnego funkcjonowania jednostek strażackich. Wygłosił ją Wojciech Wus, który omówił najważniejsze zadania strażaków wynikające z ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Słuchacze dowiedzieli się, że ich zakres obejmuje nie tylko pożary, ale też wypadki, katastrofy i klęski żywiołowe, ponadto ratownictwo techniczne, chemiczne, ekologiczne, wodne i przedmedyczne. W zestawieniu statystycznym prelegent ukazał katalog interwencji lubaczowskich strażaków na przestrzeni ostatnich lat. Następnie pokrótce zaprezentował nowe wyposażenie PSP - wozy strażackie, motopompy, przecinarki, generatory prądu, sikawki, a także umundurowanie i odzież strażacką.

Ostatnia prelekcja poświęcona była Ochotniczym Strażom Pożarnym działającym na terenie powiatu lubaczowskiego. W czasie swojej wypowiedzi Leszek Król omówił dystynkcje członków OSP oraz medale i odznaczenia. Mówiąc o strażakach – ochotnikach zaznaczył, że większość z nich wykonuje tę służbę z potrzeby serca, z wewnętrznej konieczności, aby być tam, gdzie zagrożeni ludzie potrzebują pomocy.

Uczestnicy spotkania mogli kupić książkę autorstwa Edwarda Dziaduły pt. „Dzieje ochotniczej straży pożarnej w Cieszanowie 1870 – 2020” oraz otrzymać bezpłatnie egzemplarz publikacji „Ochotnicza Straż Pożarna w Cieszanowie. Zarys dziejów” autorstwa Mariana Ważnego i Pawła Płonczyńskiego.

Spotkanie "Historia Straży Pożarnych na terenie powiatu lubaczowskiego" w MBP.