Finał XXVI edycji konkursu „Wiem wszystko o mojej miejscowości”
W piątek 8 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozstrzygnięto konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się już po raz dwudziesty szósty, a poziom nadesłanych prac konkursowych stał na bardzo wysokim poziomie, budząc podziw jurorów, którzy oceniali prace w trzech kategoriach. Spośród autorów prac historycznych zwyciężyła Milena Dacewicz. W kategorii plastycznej pierwsze miejsce zajął Jakub Radwan, natomiast zdjęcia wykonane przez Martynę Dyś, zostały najwyżej ocenione w kategorii fotograficznej.
Do konkursu wpłynęło 54 prace, których autorami było pięćdziesięciu uczniów z 12 szkół powiatu lubaczowskiego. Za miejsca I – III przyznano nagrody finansowe, rzeczowe oraz pamiątkowe statuetki, a dodatkowo jurorzy w każdej kategorii przyznali wyróżnienia z nagrodami rzeczowymi.
W kategorii prac historycznych zwyciężyła Milena Dacewicz z Liceum Ogólnokształcącego za pracę pt. „Wydarzenia związane z przebiegiem powstania styczniowego na terenie powiatu lubaczowskiego, w związku ze 160 rocznicą jego wybuchu”. Drugie miejsce zajęła Julia Leja również z LO, za pracę pt. „Deportowani z Dachnowa”. Trzecie miejsce zajął Michał Nazarko ze Szkoły Podstawowej w Horyńcu-Zdroju za pracę „Kto ratuje jedno życie”. Ponadto wyróżniono dwie prace: „Powstanie styczniowe na terenie powiatu lubaczowskiego. 160 rocznica wybuchu” – wykonaną przez Zuzannę Huk i Zuzannę Rusinek ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz „Powstanie styczniowe na ternie powiatu lubaczowskiego” wykonaną przez Bartosza Harasymowicza. W tej kategorii oceny ośmiu nadesłanych prac dokonywali historycy: Dariusz Sałek, dr Zygmunt Kubrak i Ryszard Antonik.
Z pośród 29 nadesłanych prac plastycznych najwyżej oceniono pracę autorstwa Jakuba Radwana z SP nr 1. Drugie miejsce zajęła Magdalena Wolanin ze Szkoły Podstawowej w Cieszanowie za pracę pt. „Cerkiew pw. św. Jerzego w Cieszanowie”, a trzecie miejsce przypadło Karolowi Partyce z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego za pracę pt. „Wieża ciśnień przy dworcu PKP w Lubaczowie”. Wyróżnienia otrzymali: Maja Żuk z SP w Cieszanowie za portret Łucji Charewiczowej oraz Kinga Maksymiec z LO za pracę pt. „Pałac książąt Ponińskich w Horyńcu-Zdroju”. Prace w tej kategorii oceniali artyści plastycy Janusz Szpyt i Stanisław Sobczyk.
Do kategorii fotograficznej zgłoszono 13 zestawów fotografii. Jurorzy Tomasz Michalski i Henryk Wacnik pierwsze miejsce przyznali Martynie Dyś z SP w Oleszycach za komplet fotografii pt. „Pomiędzy niebem a ziemią”. Drugie miejsce zajęła Martyna Kostek z LO za komplet fotografii pt. „Architektura zabytkowa mojego regionu – Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Dachnowie”. Trzecie miejsce zajęła Marlena Paryniak z SP w Oleszycach złożyła komplet fotografii pt. „Cerkiew św. Onufrego w Oleszycach”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Victoria Ilieva z SP nr 2 za pracę „Pomnik Ofiar 1939-1947 w Cieszanowie” oraz Martyna Hypiak z LO za komplet fotografii pt. „Kościół Przemienienia”.
Konkurs skierowany do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół średnich miał na celu pobudzenie wyobraźni młodzieży, kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, a zwłaszcza zainteresowanie przeszłością i dniem dzisiejszym najbliższej okolicy.
Miejską Bibliotekę Publiczną w organizacji konkursu wsparli: Urząd Miasta, Powiatowe Centrum Kultury, Muzeum Kresów oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, oddział w Przemyśl.