Poznaliśmy laureatów dwudniowego XXVIII Konkursu Recytatorskiego w Miejskim Domu Kultury

Przez dwa dni w Miejskim Domu Kultury odbywały się prezentacje młodych adeptów aktorstwa z całego powiatu, którzy prezentowali swoje talenty recytatorskie. Niemal siedemdziesięciu uczniów szkół podstawowych i średnich rywalizowało w XXVIII Konkursie Recytatorskim Powiatu Lubaczowskiego, który w tym roku odbywał się pod hasłem ''Sprawiaj innym radość. Zobaczysz, że radość cieszy...''. Oprócz dyplomów i nagród młodzi artyści mieli szansę uczestniczenia w warsztatach, które prowadził w tym roku Andrzej Piecuch - aktor Teatru Maska z Rzeszowa.

To już dwudziesta ósma odsłona festiwalu młodych talentów recytatorskich z ośrodków kultury oraz szkół z miejscowości naszego powiatu, której organizatorem był Miejski Dom Kultury. W tym roku współorganizatorem było Powiatowe Centrum Kultury, a atrakcyjne nagrody ufundowało Nadleśnictwo Lubaczów. Nad całością dwudniowych święta słowa czuwała Krystyna Czura – instruktor w MDK.
    Celem konkursu było krzewienie kultury języka polskiego, popularyzowanie poezji i doskonalenie sztuki recytatorskiej. Każda szkoła czy placówka mogły zgłosić maksymalnie czterech recytatorów, którzy zobowiązani byli do zaprezentowania jednego wiersza lub fragmentu prozy nawiązujących do motta Friedricha Theodora Vischera „Sprawiaj innym radość. Zobaczysz wtedy, że radość cieszy.”

W pierwszym dniu zmagań na scenie MDK prezentowali się 54 uczestników w kategoriach wiekowych klas I-IV oraz V-VIII szkół podstawowych. W grupie młodszej pierwsze miejsce ex aequo zdobyli Emilia Marciniec oraz Wojciech Pleskacz. Drugie nagrody zdobyły trzy recytatorki: Alicja Weber, Laura Mielnik oraz Alicja Niedźwiecka. Trzecie nagrody na równi przypadły Gai Mirkowskiej oraz Kornelii Jezierskiej. W tej kategorii wiekowej jury postanowiło wyróżnić: Konrada Krzycha, Justynę Kubiszyn, Karolinę Sopel, Lenę Pietraszko, Jakuba Kornagę oraz Hubera Galimskiego.
     W grupie starszej najwyżej oceniono prezentacje Marii Maciołek oraz Bartosza Bosaka, którzy zajęli ex aequo pierwsze miejsca. Drugie miejsca na równi zajęli: Igor Proszek, Helena Kowalczyk oraz Aleksandra Maciejko. Trzecie miejsca zdobyła trójka recytatorów: Tobiasz Nowosiadło, Kamil Bernacki oraz Amelia Konopka. Również w tej grupie wiekowej jurorzy postanowili przyznać wyróźnienia, które otrzymali: Martyna Kasicka, Michał Weber, Zuzanna Młodowiec, Marcin Mazurkiewicz, Szymon Ługowski, Filip Birnbach

W drugim dniu konkursu, na scenie Sali widowiskowe MDK jurorzy wysłuchali piętnaście prezentacji uczniów szkół średnich. W tej kategorii najwyżej oceniono Jagodę Skibicką oraz Gabriela Gryniewicza, którzy na równi zajęli pierwsze miejsce. Drugie nagrody zdobyli ex aequo Milena Kruk oraz Karolina Kogut, natomiast trzecie miejsca zdobyli ex aequo Julia Zegarlicka oraz Martyna Kostek. W tej kategorii Jury postanowiło nie przyznawać wyróżnień.

Prezentacje recytatorów oceniało Jury w składzie: Andrzej Piecuch - aktor Teatru ''Maska'' w Rzeszowie - przewodniczący jury, Dorota Szularz - reżyser teatrów amatorskich i dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Narolu oraz Beata Niedźwiecka - dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie. Jurorzy przy ocenie brali pod uwagę m.in.: dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Galeria foto organizatora tutaj