Młodzi obywatele, Odkrywcy, Nasze tradycje – trzy nowe programy Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Przed kilkoma dniami Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o nowych programach, na które zostaną ogłoszone konkursy. Projekty będą miały na celu przede wszystkim wsparcie uczniów i uczennic, rozwijanie ich pasji oraz zainteresowań.
Program MŁODZI OBYWATELE będzie kładł nacisk na partycypację społeczną i kształtowanie umiejętności poruszania się we współczesnym świecie.
Konkurs jest adresowany do organizacji pozarządowych, by wsparły wszelkiego rodzaju działalność obywatelską wśród młodych ludzi. Konkurs będzie miał na celu również kształtowanie postaw przedsiębiorczości i wiedzy ekonomicznej. Młodzi ludzie będą uczyć się argumentacji i debat. Beneficjenci programu będą musieli przygotować interaktywne materiały, by działanie nie ograniczało się do jednorazowego wydarzenia w szkole, lecz by zostawiło trwały ślad.
Drugi konkurs ODKRYWCY dotyczy nauki. Jego celem jest wspieranie edukacji przez nowe technologie, upowszechnianie nauki w sposób atrakcyjny, a także podkreślenie znaczenia nauk ścisłych. Organizatorzy chcą, by w ramach programu promowana była też uczciwość w podejściu do badań. O udział w programie, poza organizacjami pozarządowymi, mogą ubiegać się instytucje kultury, instytuty badawcze i uczelnie.
Trzeci program NASZE TRADYCJE będzie odnosił się też do sfery promocji kultury. Według zapowiedzi celem programu ma być propagowanie dziedzictwa kulturowego i historii regionów. Realizacja programu będzie opierała się na organizowaniu wydarzeń, wycieczek edukacyjnych, spotkań z młodzieżą, a także spotkań młodzieży, aby mogła poznawać swoje lokalne tradycje.
W ministerstwie zapowiedziano również dodatkowy konkurs z okazji stulecia koronacji, który zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.
O dofinansowanie w ramach programu „Młodzi obywatele” będzie można się ubiegać od czwartku, 3 kwietnia. Z kolei do programu „Odkrywcy” od piątku, 4 kwietnia, natomiast „Nasze tradycje” od poniedziałku, 7 kwietnia. Zgłoszenia do wszystkich programów będą trwały trzy tygodnie.
Minister Barbara Nowacka podkreśliła, że szczególnie zależy jej, by program naukowy dotarł do młodzieży ze wsi i ośrodków wykluczonych komunikacyjnie.
Budżet przewidziany w MEN na trzy nowe programy edukacyjne to 90 mln zł ( po 30 mln. na każdy program).