Niezwykły koncert finałowy Lubaczowskiej Listy Przebojów na zakończenie wakacji. Na pierwszym miejscu „Wehikuł czasu”
Nie tylko duże gwiazdy estrady, ale i lokalni artyści z Lubaczowa i okolic są w stanie porwać publiczność do świetnej zabawy i wspólnego śpiewania. Tak właśnie było w piątkowy wieczór na Rynku Miejskim, podczas koncertu finałowego Lubaczowskiej Listy Przebojów TOP 10. Wolna Przestrzeń Muzyczna ponownie zaskoczyła i w swoim trzecim projekcie poszła o krok dalej. Do wspólnej, muzycznej zabawy zaproszono zaprzyjaźnionych muzyków i wokalistów z okolic. W ramach imprezy można było również obejrzeć (przedpremierową) wystawę fotografii Marcina Materniaka.
Po udanych dwóch poprzednich projektach, czyli „Zaduszkach Rockowych” oraz „Gitarą i Piórem” przyszła pora na nowatorski projekt, czyli Listę Przebojów. Oczywiście jej charakter może wskazywać na rockowe czy bluesowe zabarwienie, jednak ambitna, wartościowa muzyka zawsze kojarzona jest z WPM oraz muzykami, przyjaciółmi, dla których jest również pasją.
Rockowe zabarwienie 100 utworów, na które można było oddawać głosy w internetowym głosowaniu, było niejako ukłonem w stronę muzyków, tworzących mniej więcej od lat siedemdziesiątych również w naszym mieście i regionie utwory ukrywane przed komunistyczną władzą pod nazwą big beat. Na scenie wspomniano pierwszy zespół powstały w Lubaczowie, czyli grupę Biało-Czarni. Występujących w białych koszulach i czarnych spodniach muzyków skrzyknęli bracia Jerzy i Tadeusz Bilikowie, zatrudnieni w nowopowstałym Powiatowym Domu Kultury w Lubaczowie. W 1963 roku powstała grupa, uznawanego za ojca chrzestnego lubaczowskiego big beatu Wojciecha Okrojka, pod nazwą Luna. Od tego wydarzenia minęło właśnie sześćdziesiąt lat, w których kolejne zespoły tworzyły artystyczny dorobek muzyczny Lubaczowa i okolic.
Tych zespołów w Lubaczowie i okolicznych miejscowościach do dzisiaj było co najmniej kilkadziesiąt. A czasu, w którym wokół Domu Kultury w Lubaczowie nie działały rockowe czy bluesowe kapele, raczej w okresie ostatnich sześćdziesięciu lat nie znajdziemy. Dzisiaj tą ambitną drogą podążają kolejne: 32 Band, Gin, Azyl, Kashmir, Spectrum, Aquarius, Gamma … Wolna Przestrzeń Muzyczna. Organizatorzy koncertu udowodnili, że lubaczowscy prekursorzy następców mają godnych. Ilość osób, które głosowały od 26 lipca potwierdziła, że Lubaczów jest doskonałym miejscem dla wartościowej muzyki. Do 20 sierpnia, przez niemal miesiąc, swoje głosy oddało aż 896 osób, a spośród 100 utworów, nie było ani jednego, na który nie zagłosowanoby co najmniej kilkukrotnie.
Pomysł na Lubaczowską Listę Przebojów zrodził się jakiś czas temu, jeszcze przy okazji ostatniego projektu Wolnej Przestrzeni Muzycznej „Gitarą i Piórem”. Początkowo lista utworów do głosowania była krótka – zawierała zaledwie 25 utworów, ale z dnia na dzień się rozrastała, by finalnie do głosowania internetowego przedstawić ich aż 100! Artyści zabrali się ostro do pracy i na kilka dni przed finałem byli gotowi wykonać wszystkie hity. Wyniki głosowania znały tylko dwie osoby, a wykonawcy o kolejności występów oraz utworach z pierwszej dziesiątki dowiadywali się tuż przed swoim występem. To potęgowało napięcie, ale też gwarantowało świetną zabawę dla wszystkich. Dodatkowo na scenie prowadzone było konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, które ufundowali: Burmistrz Miasta Lubaczowa, Centrum Medyczne KORMED, Firma ROL-CHEM - Roman Peszko, Sklep SAGA - Andrzej Janczura, firma P.TRAX - Piotr Wałczyk, ART-Music Michał Krupa oraz DOMPLAST - Maria Łeska.
Koncert rozpoczął się tuż po siedemnastej, a na scenie wszyscy uczestnicy przedstawili się publiczności w utworach, którym zabrakło bardzo niewiele, by znaleźć się w pierwszej dziesiątce historycznego notowania. Po ponad dwóch godzinach przyszła pora na finałowe rozstrzygnięcia. Pierwszą dziesiątkę historycznego notowania Lubaczowskiej Listy Przebojów wypełniły utwory, na które oddano ponad sto osiemdziesiąt głosów!
TOP 10 Lubaczowskiej Listy Przebojów 2023 przedstawia się następująco (w nawiasach ilość oddanych głosów):
1. Wehikuł czasu – Dżem (392)
2. Naiwne pytania (W życiu piękne są tylko chwile) - Dżem (268)
3. Dziwny jest ten świat - Czesław Niemen (260)
4. Whisky - Dżem (239)
Sen o Victorii – Dżem (239)
6. Biała armia - Bajm (238)
7. Rolling in the Deep - Adele (218)
8. Długość dźwięku samotności - Myslovitz (186)
9. Nothing Else Matters - Metallica (184)
10. Aleją gwiazd - Zdzisława Sośnicka (183)
Na zakończenie tradycyjnie przygotowano utwór finałowy, którym był znany hymn zespołu Hey ”Moja i twoja nadzieja”. Wykonali go wszyscy artyści występujący tego dnia w Lubaczowie wspólnie ze zgromadzoną przed sceną publicznością. Tylko tak można było zakończyć ten muzyczny wieczór na Rynku Miejskim.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom projektu, muzykom i wokalistom z Lubaczowa, Horyńca-Zdroju, Narola, Oleszyc, Futor, Baszni Dolnej, a także pracownikom Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego oraz pracownikom Miejskiego Domu Kultury wraz z dyrektorem Andrzejem Kindratem.
Koncert Finałowy Lubaczowskiej Listy Przebojów TOP 10
25.08.2023 r.
Wystąpili: Aleksandra Kropiowska, Maria Maciołek, Julia Rokosz, Nina Kalmuk, Maja Kuc, Amelia Słysz, Julia Szczepanik, Michalina Kopa, Marcelina Drachus, Aleksandra Łabędź, Maja Sopel, Amelia Czajkowska, Jagoda Czebanyk, Monika Materniak, Karolina Dec, Aleksandra Sobków, Amelia Jaremkiewicz, Gabriela Jaremkiewicz, Adrianna Hakało, Alicja Franus, Joanna Szawara, Karolina Kopa-Jonak, Elżbieta Batycka, Marta Antonik, Magdalena Woźna, Katarzyna Bis, Diana Majdan, Aneta Knap oraz Mateusz Bosak, Michał Bosak, Szymon Latuszek, Jan Kaczor, Wiktor Ratowski, Sebastian Obirek, Hubert Frant, Bartosz Bosak, Andrzej Kindrat, Marek Pachla, Grzegorz Woźny, Andrzej Fiejdasz, Krzysztof Woźny, Jerzy Mikłasz, Piotr Salik, Piotr Batycki, Grzegorz Patałuch, Piotr Wałczyk, Tomasz Oszust, Roman Morawski, Piotr Cencora, Marcin Materniak, Grzegorz Górecki, Marek Szpyt, Grzegorz Kowal.
Prowadzenie: Krystyna Czura, Krzysztof Świętojański.
Akustyka i dźwięk: Paweł Rogal.
Światła: Bogusław Tabaczek.
Technika: Czesław Motyka, Wiesław Mamczura.
Scenariusz: Krzysztof Świętojański.
Kierownictwo: Piotr Batycki.