Matce Bożej Łaskawej zawierzyli mieszkańców Podkarpacia oraz Lubelszczyzny
„Maryjo, Matko Łaskawa i nasza najlepsza Przewodniczko, ukoronowana w lwowskiej katedrze przed 250 laty, klękamy przed Twoim obliczem, jako przedstawiciele wspólnot samorządowych, niosąc w sercach losy mieszkańców naszych małych ojczyzn” – tymi słowami Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, rozpoczęła Akt Zawierzenia „Małych Ojczyzn” Matce Bożej Łaskawej Lwowskiej podczas XVII Pielgrzymki Samorządów Terytorialnych województw podkarpackiego i lubelskiego. Uroczystości odbyły się 7 maja w Konkatedrze w Lubaczowie i połączone były z dorocznym odpustem ku czci Matki Bożej Łaskawej.
Wydarzenie zgromadziło licznych przedstawicieli samorządów, duchowieństwa oraz mieszkańców regionu, którzy wspólnie modlili się w intencji Ojczyzny, lokalnych wspólnot oraz wszystkich pielgrzymów. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Krzysztof Chudzio z Przemyśla. W homilii podkreślano znaczenie odpowiedzialności za dobro wspólne, troski o mieszkańców oraz budowania jedności opartej na wartościach chrześcijańskich.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych z Podkarpacia oraz Lubelszczyzny. Obecni byli m.in. poseł Teresa Pamuła, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk oraz II Wicewojewoda Podkarpacki Tomasz Lorenc. Województwo lubelskie reprezentowali starosta tomaszowski Henryk Karwan, starosta zamojski Stanisław Grześko oraz burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski. Nie zabrakło również samorządowców z powiatu lubaczowskiego, wśród których znaleźli się starosta Barbara Broź, zastępca burmistrza Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki, wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, wójt gminy Stary Dzików Tomasz Jabłoński oraz burmistrz Oleszyc Michał Jabłoński.
Szczególnym momentem liturgii była procesja z darami. Do ołtarza wniesiono dary przygotowane przez wspólnoty parafialne i samorządowe, a także relikwie św. Kingi – patronki samorządowców, które poświęcił biskup Marian Buczek. Relikwie zostały przekazane przez siostry klaryski ze Starego Sącza.
Jednym z ważniejszych punktów uroczystości był Akt Zawierzenia „Małych Ojczyzn” Matce Bożej Łaskawej Lwowskiej. W imieniu samorządowców województw podkarpackiego i lubelskiego odczytała go Anna Huk. W modlitwie dziękowano za wielowiekową historię regionu, proszono o opiekę nad mieszkańcami oraz o siłę do odpowiedzialnego pełnienia publicznej służby.
Patrząc na pełne miłości Twe Oblicze dziękujemy Ci dzisiaj za 650 lat Miasta Lubaczowa, do którego od 17 lat przybywamy, aby przed Twoim obliczem, w tutejszym Sanktuarium, zawierzyć Ci z ufnością nasze sprawy i Polski, nasze wspólnoty i ich mieszkańców – odczytywała Anna Huk. W dalszej części aktu samorządowcy prosili Matkę Bożą o opiekę nad mieszkańcami regionu oraz deklarowali, że będą podejmować codzienne starania, by budować jedność i przyszłość swoich wspólnot, opierając działania na wartościach chrześcijańskich i Bożych przykazaniach.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy złożyli kwiaty przy grobie kard. Władysława Rubina, a także zwiedzili Muzeum Konkatedralne. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter ze względu na liczne jubileusze przypadające w 2026 roku. Obchodzono m.in. 370. rocznicę Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza, 250-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, 650-lecie Lubaczowa, 45. rocznicę Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich, 70. rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu oraz 35. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Lubaczowie. Uroczystości stały się więc nie tylko wyrazem religijnej tradycji, ale również świadectwem pamięci o historii i wspólnotowej odpowiedzialności za przyszłość regionu.
Miasto
Dla mieszkańca
Dla Turysty
Dla Przedsiębiorcy
Urząd
BiP
