Obchody 81. rocznicy rzezi wołyńskiej – Lubaczów 2024
Rocznica Zbrodni Wołyńskiej obchodzona jest jako Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. W czwartek 11 lipca roku uroczystości upamiętniające 81. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej tradycyjnie zorganizowane zostały przez lubaczowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wraz z organizacjami społecznymi oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.
Wydarzenie to było częścią corocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Przed południem na rynku miejskim w Lubaczowie, gdzie w ramach akcji Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal znicz pamięci” uczczono pamięć pomordowanych przez bojówki OUN-UPA polskich mieszkańców Wołynia. Znicze i kwiaty złożono przed Tablicą Pamięci Kresowian, a członkowie TMLiKPW, Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2033 im gen. Józefa Kustronia oraz drużynowi z gromadami zuchowymi i drużynami harcerskimi z Hufca ZHP zapalili znicze przy wszystkich Tablicach Pamięci, pomnikach i na grobach zamordowanych przez bandy UON UPA..
Wieczorem w konkatedrze odprawiona została Msza Święta Kresowa, po której uczestnicy przeszli w Marszu Milczenia przed Pomnik Niepodległości, gdzie odśpiewano hymn państwowy. Tam też o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat przypomniał Tomasz Róg w wystąpieniu pt. „Ludobójstwo dokonane przez OUN i UPA na ludności polskiej na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej” .
Na zakończenie obchodów przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz organizacji samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Wydarzenia organizowane w ramach corocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa są ważnym elementem pielęgnowania pamięci historycznej oraz oddawania hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń z przeszłości.
Wydarzenia organizowane w ramach corocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa są ważnym elementem pielęgnowania pamięci historycznej oraz oddawania hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń z przeszłości. Data nie jest przypadkowa, bowiem upamiętnia apogeum zbrodni - tak zwaną krwawą niedzielę 11 lipca 1943 roku, gdy Ukraińcy zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach. Atak nastąpił w niedzielę - tak, by wykorzystać fakt gromadzenia się ludzi w kościołach. Była to kulminacja ukraińskiego mordu na Polakach żyjących na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Według szacunków polskich historyków na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. Zniszczonych zostało kilkaset wiosek, kilkadziesiąt kościołów, kaplic, ponad setka dworów. Wśród ofiar wołyńskich byli też Ukraińcy, którzy odmawiali upowcom zabicia swoich rodzin, czy sąsiadów - to ponad 300 osób.
Galeria zdjęć z uroczystości Miejskiej Biblioteki Publicznej
Galeria zdjęć z uroczystości Redakcji ELubaczow