Podróż po Kresach Wschodnich z Katarzyna Węglicką
Dawne Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej to jeden z najpiękniejszych regionów Europy. Piękno tych terenów, z ich historią, próbowała pokazać Katarzyna Węglicka podczas środowego spotkania autorskiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Spotkanie “Świat, który nie zginie” poświęcone było opowieściom o odkrywaniu piękna i historii Kresów Rzeczypospolitej. Autorka kilkunastu książek o Kresach, ale i ogromnej ilości fotografii, które wykonała podczas wielu wędrówek po terenach dawnych Kresów Wschodnich, opowiedziała zebranym o swoim zamiłowaniu do podróżowania śladami Mickiewicza, Kościuszki, Orzeszkowej, Moniuszki, Piłsudskiego, Traugutta, Rodziewiczównej, Reytana, Iwaszkiewicza czy Miłosza...
Wilno, Prypeć, Żmudź, Wołyń, Krzemieniec, Lwów, Kołomyja, Zaporoże - to tylko niektóre miejsca, które w czasie spotkania autorskiego mogli „odwiedzić” jego uczestnicy. Autorka oczarowała przybyłych swoją bogatą wiedzą i zamiłowaniem do podróży po Podolu, Nowogródczyźnie czy pełnym czaru Polesiu, gdzie jeszcze dzisiaj można wziąć udział w obrzędzie „dziadów”.
W trakcie spotkania snuła opowieść o poszukiwaniu pamiątek przeszłości, pięknych krajobrazów, a także ciekawych ludzi. Te gawędy o miejscach i ludziach autorka wzbogaciła pokazem fotografii ukazujących zapomniane zabytki i sylwetki osób kultywujących tradycje polskości. Mówiła o miejscach mało znanych, często zapomnianych, o historii, o poszukiwaniu przeszłości, tożsamości oraz o ludziach kultywujących tradycję polskości. Mogliśmy poznać fragment ogromnej pracy reportażystki, która opierała się nie tylko na własnych doświadczeniach, zdobytych podczas wielu kresowych podróży, ale sięgała po materiały źródłowe odnalezione w archiwach państwowych oraz po te, uzyskane od potomków Polaków zamieszkujących kresowe ziemie.
Podczas spotkania w MBP autorka starała się przybliżyć dziedzictwo oraz umocnić pamięć o kresowych ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, terenach bogatych w zabytki, zbiory muzealne i piękne krajobrazy. Kresy to słowo, w którym zawiera się bezkres falujących równin, oddalenie od świata i wicher wiejący na dawnych stepach.
Katarzyna Węglicka – pochodząca z Mławy, na stałe mieszkająca w Warszawie. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i historię sztuki na Uniwersytecie Kard. S. Wyszyńskiego. Jest doktorantką w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, zajmując się sztuką Wielkiego Księstwa Litewskiego. Autorka piętnastu książek o tematyce dawnych Kresów, bogato ilustrowanych własnymi zdjęciami, licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych, wystaw fotograficznych i wielu nagrań radiowych. Owocem jej kilkuset wyjazdów na dawne Kresy (Litwa, Białoruś, Ukraina) jest ponad 80 tysięcy zdjęć z lat 1990-2020. W dorobku ma ponad 200 prezentacji multimedialnych ukazujących ludzi, miejsca, historie i wydarzenia na dawnych Kresach, setki spotkań autorskich w Polsce i za granicą.
Włada wieloma językami: rosyjskim, białoruskim, ukraińskim, litewskim, angielskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim. Zawodowo wykonuje też tłumaczenia z języków: angielskiego, rosyjskiego i francuskiego. Współpracuje jako przewodnik i tłumacz z biurami podróży, organizującymi wycieczki na dawne Kresy Rzeczypospolitej. Uczestniczyła w kilkunastu konferencjach naukowych w kraju i za granicą jako jedna z najlepszych znawczyń tematyki kresowej w Polsce. Zajmuje się też sztuką Warmii i Mazur oraz ziem rosyjskich. Od lat zbiera też materiały dokumentujące polskie ślady w Rosji, Szwajcarii i Włoszech. Od wielu lat przemierza ziemie kresowe, utrwalając je obiektywem aparatu fotograficznego i piórem. Jej książki pozwalają w niezwykły sposób odkryć historię i literaturę tamtejszych terenów.
----------------------------------------------------------
Sekrety Wilna (2022), Ukraińskie fascynacje (2020), Wschodnie ścieżki. Reportaże z dawnych rubieży Rzeczypospolitej (2019), Wielcy Kresowiacy (2016), Opowieści kresowe. Litwa (2016), Polacy z Kresów. Znani i nieznani (2015), Polskie kresy literackie (2015), Moja Litwa. Gawędy kresowe (2011), Bliska Ukraina. Gawędy kresowe (2009), Wędrówki kresowe. Gawędy o miejscach, ludziach i zdarzeniach (2008), Na dalekiej Ukrainie. Gawędy kresowe (2008), Białoruskie ścieżki. Gawędy kresowe (2006), Kresowym szlakiem. Gawędy o miejscach, ludziach i zdarzeniach (2005)