Spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek
O Fredzie Zinnemanie, Hollywood i Rzeszowie rozmawiano w Miejskiej Bibliotece Publicznej podczas spotkania autorskiego z Grażyną Bochenek, które odbyło się w piątek 22 września. Tematem spotkania była wydana w przed dwoma laty książka „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”, w której podjęta została próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego światowej sławy reżyser Alfred Zinnemann, który urodził się w Rzeszowie, na swoje miejsce urodzenia wskazywał przez lata Wiedeń.
Pracując nad książką Grażyna Bochenek wykonała ogromną pracę, próbując w ciągu czterech lat intensywnych poszukiwań zrekonstruować losy Freda Zinnemanna i członków jego najbliższej i dalszej rodziny. Dużą część książki zajmują sami rzeszowscy Żydzi. Autorka dotarła do ogromnej ilości źródłowych materiałów, co godne jest podziwu i uznania. Dzięki temu rysuje nam się nieznany szerzej obraz przedwojennego Rzeszowa.
Przekaz tej niezwykle ciekawej pozycji literackiej, poniekąd historycznej, kieruje nas do próbę odpowiedzi na pytanie: dlaczego światowej sławy hollywoodzki reżyser nie chciał się przyznawać do Rzeszowa. Choć być może należy zadać sobie pytanie postawione w jednej z relacji: czy Rzeszów byłby gotowy przyznać się do niego, jako zwierciadła przedwojennego i wojennego okresu polskich miast i miasteczek? Zapewne zamiarem Grażyny Bochenek była próba odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące problemu niepamięci losów żydowskich mieszkańców w naszym kraju.
----------------------------------------------------------------------
Grażyna Bochenek - ukończyła w 2002 roku filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w roku 2008 pracę doktorską „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”. Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Jej najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży Podkarpacki Poczet Aktorów (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji Szlakiem Tadeusza Kantora (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż Nasi Ukraińcy – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż Normalni ludzie (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, nominacja do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016), oraz cykl Rzeszowski Poczet Artystów (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski).
W sierpniu 2018 roku Grażyna Bochenek była koordynatorką festiwalu „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa”. Właśnie w ramach tego festiwalu na ścianie kamienicy przy ul. Lisa Kuli powstał mural, na którym uwieczniono szeryfa Kane’a kroczącego samotnie w stronę pieszych i kierowców. Festiwal był okazją do przypomnienia postaci Freda Zinnemanna, a w szczególności faktu, że urodził się w Rzeszowie. Ponadto Grażyna Bochenek była koordynatorką rzeszowskiego festiwalu „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową”, który odbył się w Rzeszowie w dniach 16–18 sierpnia 2019 roku. Obecnie autorka pracuje jako wykładowca akademicki i pełni funkcję rzeczniczki prasowej w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.