VI Lubaczowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej – cztery muzyczne wieczory
Wnętrze kościoła pw. św. Karola Boromeusza podczas jesiennych, niedzielnych wieczorów wypełniła muzyka organowa na najwyższym poziomie. Niezwykły dźwięk organów Flentropa po raz kolejny towarzyszył artystom i publiczności podczas VI Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. W ramach Festiwalu odbyły się cztery koncerty.
Inauguracja nastąpiła 17 września, kiedy to przy organach zasiadł dobrze nam znany prof. Wacław Golonka. Muzykę dawną zaprezentował wspólnie z sopranistką Anną Mikołajczyk-Niewiedział z Warszawy. Artyści wykonali m.in. arię z oratorium Georga Friedricha Händla „Mesjasz”, „Ave Maria” Charles'a Gounoda do Preludium C-dur Johanna Sebastiana Bacha oraz dwie pieśni, które J.S. Bach dedykował swojej żonie Annie Magdalenie. Urokliwa sekwencja Stabat Mater oraz utwory barokowe czeskich kompozytorów dopełniły magii niedzielnego otwarcia Festiwalu.
Podczas wydarzenia miały miejsce również dwa recitale organowe, w których swój mistrzowski kunszt zaprezentowali dr hab. Paweł Wróbel z Kielc oraz dr Jarosław Tarnawski z Poznania – laureaci konkursów organowych w kraju i zagranicą. Wybitni instrumentaliści wykonywali szereg kompozycji z epoki barokowej, co w połączeniu ze stylistyką lubaczowskich organów tworzyło idealną harmonię i paletę wyrafinowanych barw.
Szczególnym dniem tegorocznego Festiwalu była pierwsza niedziela października. Właśnie wieczorem 1 października, w murach kościoła „u Boromeusza”, jak zwykło się mówić o świątyni w parafii zarządzanej przez ks. Romana Karpowicza, odbył się koncert kameralny na dwa instrumenty. Po raz pierwszy zabrzmiały wspólnie organy i akordeon. Zestawienie tych dwóch instrumentów było możliwe za sprawą wybitnych muzyków – organisty prof. dra hab. Jana Bokszczanina oraz akordeonisty dra Jarosława Bestera. Słuchacze usłyszeli szereg prawykonań, napisanych specjalnie na te dwa instrumenty. Zabrzmiały utwory takich kompozytorów jak: Marian Sawa, Dariusz Przybylski, Jan Duszyński, John Zorn czy Krzysztof Komeda.
Co niezwykle istotne, ten stojący na najwyższym poziomie koncert, został nagrany i ukaże się na specjalnie przygotowywanym wydawnictwie płytowym, które będzie dodatkową pamiątką tegorocznego VI Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Na spotkanie z ponad sześćdziesięcioletnimi organami Flentrop Orgelbouw, które od 2016 roku służą w lubaczowskiej świątyni, zapraszamy ponownie tuż po Nowym Roku. Na początek styczna zapowiadany jest kolejny koncert.