XXV EDYCJA KONKURSU „WIEM WSZYSTKO O MOJEJ MIEJSCOWOŚCI”
W środę 14 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozstrzygnięto konkurs „Wiem wszystko o mojej miejscowości”. Do tegorocznej 25. edycji konkursu zgłoszono 66 prac, których autorami są uczniowie 17 szkół z powiatu lubaczowskiego.
Konkurs skierowany do uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i szkół średnich miał na celu pobudzenie wyobraźni młodzieży, kształtowanie więzi z miejscem zamieszkania, a zwłaszcza zainteresowanie przeszłością i dniem dzisiejszym najbliższej okolicy. Prace oceniano w trzech kategoriach: plastycznej, historycznej i fotograficznej. Za miejsca I – III przyznano nagrody finansowe, rzeczowe oraz pamiątkowe statuetki, a dodatkowo jurorzy w każdej kategorii przyznali wyróżnienia.
W kategorii prac historycznych zwyciężył Bartosz Bosak ze Szkoły Podstawowej nr 1 za pracę pt. „Żarna historii nadal mielą… wzruszającą podróż Ory Regev do korzeni”. Drugie miejsce zajęła Judyta Dyś ze Szkoły Podstawowej nr 2 za pracę pt. „Żołnierskie wędrówki Józefa Ważnego na szlakach II wojny światowej”. Trzecie miejsce zajęła Julia Leja z Liceum Ogólnokształcącego za pracę pt. „Obchody rocznicy Bitwy pod Oleszycami”. Ponadto wyróżniono prace uczniów LO: Igora Furgały za pracę pt. „Najazd Tatarów na ziemie lubaczowskie oraz ich okolice w 1672 roku” oraz Marianny Pieróg za pracę pt. „Uroczystości w lesie Niwki”. Dodatkowo komisja przyznała wyróżnienie specjalne Oliwii Furgale z LO za pracę pt. „Kornagi kiedyś, Dąbrowa dziś”. W tej kategorii oceny prac dokonywali historycy: Dariusz Sałek, dr Zygmunt Kubrak i Ryszard Antonik.
Z pośród 36 nadesłanych prac plastycznych najwyżej oceniono pracę pt. „Cerkiew w Cewkowie” autorstwa Natalii Sojeckiej ze Szkoły Podstawowej w Cewkowie. Drugie miejsce zajęła Maja Mamczura z LO za pracę pt. „Lachy za San”. Trzecie miejsce przypadło Vanessie Cozac z ZSP w Młodowie za pracę pt. „ Nauczyciel, kierownik Szkoły Podstawowej w Młodowie”. Wyróżnienia otrzymali: Kacper Felerski z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II za pracę pt. „Cerkiew w Starym Dzikowie” oraz Judyta Dyś ze Szkoły Podstawowej nr 2. Prace w tej kategorii oceniali artyści plastycy Janusz Szpyt i Stanisław Sobczyk.
Do kategorii fotograficznej zgłoszono 19 kompletów fotografii. Jurorzy Tomasz Michalski i Henryk Wacnik pierwsze miejsce przyznali Szymonowi Kudybie ze Szkoły Podstawowej im. kpt. Władysława Ważnego w Rudzie Różanieckiej za komplet fotografii pt. „Pomiędzy niebem a ziemią”. Drugie miejsce zajęła Katarzyna Jastrzębska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielkich Oczach za komplet fotografii pt. „Zespół kościelno-klasztorny w Wielkich Oczach Sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach”. Trzecie miejsce zajęła Emila Hałucha ze Szkoły Podstawowej nr 1 za komplet fotografii pt. „Zapomniane w czasie piękno”. Wyróżnienie otrzymali: Anna Jastrzębska z ZSP w Wielkich Oczach za komplet pt. „Zdjęcie Cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Wielkich Oczach”, Bartosz Bosak ze Szkoły Podstawowej nr 1 za komplet pt. „Cerkiew św. Dymitra w Szczutkowie”, Milena Skalij ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Oleszycach za komplet pt. „Lubaczów”, Martyna Kostek z LO za komplet pt. „Murowana historia – Dwór Gnoińskich w Nowym Siole”.
Uroczystość uświetnił mini koncert akordeonowy Marka Majchera z Państwowej Szkoły Muzycznej, a Miejską Bibliotekę Publiczną w organizacji konkursu wsparli: Urząd Miasta, Powiatowe Centrum Kultury, Muzeum Kresów oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.
Źródło: MBP / własne
Miasto
Dla mieszkańca
Dla Turysty
Dla Przedsiębiorcy
Urząd
BiP
