Wyśpiewajmy miłość – koncert poświęcony Janowi Pawłowi II
W niedzielę, 1 czerwca w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy odbył się wyjątkowy koncert „Wyśpiewajmy miłość”, poświęcony Ojcu św. Janowi Pawłowi II. Na scenie wystąpili lokalni artyści oraz gość specjalny. Podczas wieczoru przeplatanego muzyką, poezją i fragmentami papieskich lubaczowskich homilii z 1991 roku.
Na scenie wystąpili: Marek Majcher i Karolina Kopa-Jonak, Józef Duda, grupa Gitarą i Piórem oraz Adam Szabat z Lubelskiej Federacji Bardów, któremu akompaniował Maksymilian Wosk. Zaprezentowano również fragmenty kazań, które 34 lata temu nasz papież wypowiedział w lubaczowskiej Konkatedrze oraz do przybyłych na lubaczowskie błonia. Wiersze z tomików poezji Jacka Hadama, Marii Grądzkiej-Kuczek, Józefa Furgały i ks. Józefa Dudka, zaprezentowali: Domicela Romanowska, Julia Korzeń i Gabriel Gryniewicz.
Niedzielne wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich o. Lubaczów, przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie oraz Parafią św. Stanisława B.M.
Czerwcowy koncert był częścią projektu „Lubaczów – papieskie miasto z sercem” realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich o. Lubaczów i dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego.
34 lata temu – 1 czerwca 1991 roku podczas pielgrzymi do Ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II przybył do naszego Lubaczowa. Było to wydarzeniem o wyjątkowym znaczeniu – zarówno dla mieszkańców miasta, jak i dla całego regionu. Był to czas głębokiej, duchowej refleksji i umocnienia tożsamości lokalnej, szczególnie w kontekście silnych związków Lubaczowa z dziedzictwem Kresów i Archidiecezji Lwowskiej.
Wizyta ta miała ogromne znaczenie duchowe i symboliczne — była to okazja do umocnienia więzi między Kościołem a mieszkańcami ziem wschodnich, które w historii Polski odegrały szczególną rolę. Podczas swojego pobytu Ojciec Święty spotkał się z wiernymi, udzielił błogosławieństwa i podkreślił wagę pamięci o korzeniach, tradycji oraz jedności wspólnoty. Jego słowa i obecność pozostawiły trwały ślad w sercach mieszkańców Lubaczowa, dając impuls do podkreślenia tożsamości miasta jako miejsca szczególnie związanego z dziedzictwem Jana Pawła II – miasta papieskiego.
Organizowane przez lubaczowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wspólnie z Miejską biblioteką Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie obchody są formą upamiętnienia tej historycznej wizyty, sposobem na podtrzymanie lokalnej tradycji, budowania poczucia wspólnoty. Właśnie w tym celu przypominamy, jak ważne są wartości, które Papież pozostawił nam jako dziedzictwo – wartości takie jak miłość, szacunek do drugiego człowieka oraz otwartość na dialog.