Lubaczów to kilkunastotysięczne miasteczko na Podkarpaciu urzekające pięknem przyrody, gościnnością, spokojem. To jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych zakątków województwa. Jest idealnym miastem dla tych, którzy szukają wyciszenia.
Sercem miasta jest przebudowany Rynek z Ratuszem, który jest najbardziej charakterystycznym budynkiem. Na Rynku odbywają się okolicznościowe imprezy.
Z bogatą, sięgającą XII wieku historią Lubaczowa i atmosferą pogranicza można zapoznać się zwiedzając Muzeum Kresów. Już jego siedziba jest nietypowa, bo mieści się w XIX-wiecznym spichlerzu.
Lubaczów posiada cenne dziedzictwo kulturowe - w mieście znajduje się kilkaset obiektów o charakterze zabytkowym. To miasto z cennym dziedzictwem trzech kultur, kiedyś żyli tu wspólnie Żydzi, Ukraińcy i Polacy. Chcąc się o tym przekonać warto także zobaczyć kirkut, który jest najciekawszą nekropolią żydowską w Polsce mającą ok. 150 kamiennych, bogato zdobionych macew, z których najstarsze sięgają XVIII wieku.
Będąc w Lubaczowie koniecznie trzeba wybrać się do kościoła pw. bł. Jakuba Strzemię. W jego głównym ołtarzu umieszczono kopię cudownego obrazu Matki Bożej Łaskawej z 1598 r. To przed nim król Jan Kazimierz złożył śluby ogłaszając Maryję Królową Polski.
To klimatyczne miasteczko w 1991 r. odwiedził papież Jan Paweł II. Wizyta ta sprawiła, że Lubaczów stał się miastem papieskim. Teraz chcąc zbudować żywy pomnik papieża Polaka w mieście cyklicznie odbywają się koncerty „Santo-Subito”.
W ostatnich latach Lubaczów prężnie się rozwija. W mieście znajduje się kino cyfrowe i jedna z najlepszych sal koncertowych. W 2020 r. do użytku oddano nowoczesny budynek Miejskiego Domu Kultury. W centrum doszukać się można ducha nowoczesności. Miasto wciąż zapewnia dobre warunki dla rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to miasto perspektyw i możliwości, w którym przeszłość nie stawia ograniczeń. Lubaczów to miejscowość urzekająca swoim pięknem i charakterem. Zachęcamy do wędrówki po malowniczych rozdrożach i niezapomnianych „smakach” pogranicza. Bo Lubaczów to miasto z sercem.